Didim, Kuşadası’nın güneyinde bulunan Aydın iline bağlı bir tatil beldesidir. Maviyle yeşilin iç içe geçtiği bu şirin tatil yeri, sürekli gelişmekte ve güzelleşmektedir. Kültür, tarih, doğal güzellik bakımından son derece zengin olan Didim, özellikle son 15 yılda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Didim denince akla gelen meşhur Altınkum plajı, kumsal ve koylarla çevrili mavi bayraklı denizi, tarihi kültürel zenginlikleri (Apollon Tapınağı, Kutsal Yol, Milet ve Priene Antik Kentleri) gelmektedir.
Yerleşik nufusu 60 bine yakın olan Didim nüfusu, tatil sezonunda gelen turistlerle 150 ile 200 bine çıkmaktadır. Yaz aylarında Didim-Altınkum’da yaşanan yerli ve yabancı turist yoğunluğu, bölgenin sahip olduğu doğal ve kültürel mirasın korunması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.Didim ve çevresi Türkiye’de farklı kültürleden gelmiş insanlara ev sahipliği yaptığı için kozmopolit bir özelliği vardır. Hatta İngiliz ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinin vatandaşlarının da Didim ve çevresinde yerleşim gösterdiği bilinmektedir. Son dönemde iste Avrupa’da yaşayan Türklerin yazlık ve emeklilik sonrası dönemde yaşamak için tercih ettiği gözde bir yer haline gelmiştir Didim.
Tipik Akdeniz iklimine sahip olan Didim’de yazları sıcak kışları ise ılık geçer. Sıcak yaz günlerinde denizden esen rüzgar bölgeyi serin tutar denize girmek ise diğer bir alternatiftir serinlemek için. İklim özellikleri nedeniyle yaz sezonu Didim’de erken başlar ve geç biter. Nisan ayından itibaren yabancı turistler gelmeye başlar, yerli turistler ise daha çok haziran temmuz aylarında bölgeye gelmektedirler.
Temiz havasıyla da bilinen Didim özellikle Akbük çevresinde yüksek oksijen oranı ile doktorlar tarafından da solunum yolu rahatsızlığı olanlara yaz kış yaşanabilir bir yer olarak tavsiye edilir.
Türkiye’nin her yerinden karayolu ile kolaylıkla Didim’e ulaşabilirsiniz. Birçok otobüs firmasının özellikle yaz aylarında Didim’e otobüs seferleri mevcuttur. Kuşadası’na 75 km uzaklıkta olan Didim’e dolmuşla gidebileceğiniz gibi kendi özel arabanızla da kolaylıkla bulabilirsiniz.