Eskiden patika bir yoldan gidilen ve tenha bir yer olan plaj, Kuşadalı kadınlar için özellikle gözlerden uzak olduğu için tercih edilen ve genellikler kadınların gittiği bir plajmış. Bu yüzden de Kadınlar plajı adını almış ve daha sonra da buraya Kadınlar denizi denmeye başlanmıştır.
Kadınlar Denizi plajı ücretsiz bir halk plajıdır ve plajda tuvalet, duş yeri ve büfeler mevcuttur. 600 metre uzunluğundaki plaj, Kuşadası merkezine 4 km mesafededir. Plajın çevresinde her bütçeye uygun otel, pansiyon, kafeterya, restoran mevcuttur. Sahildeki kafeterya ve restoranlarda farklı lezzetler tadabilirsiniz. Tüm bu özellikleriyle her yıl yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yer olmuştur. Hem yerli ve yabancı turistlerle hem de Kuşasalılarla yaz aylarında özellikle hafta sonları plaj çok kalabalık olur.
Kadınlar Denizi sakin ve dalgasız bir denize sahiptir. Sabah saatlerinde plaja gittiğinizde çarşaf gibi dümdüz bir deniz karşılar sizi ve akşam üstü çok hafif dalgalanmaya başlar deniz fakat bu dalgalar da küçük dalgalardır. Kumsaldan oluşan Kadınlar Denizi plajı, aynı zamanda sığ bir denizdir. Bu yönüyle de ebebeyinlerin çocukları için güvenli bir plajdır. Tertemiz bir plaj olan Kadınlar Denizi bu özellikleriyle Mavi Bayrağa sahip plajlarımızdan biridir.Kadınlar Denizi plajına ulaşım da çok kolaydır. Merkeze 4 km yakın olan plaj kendi arabasıyla gelenler için park alanlarına sahiptir. Bunun dışında, merkezden her beş dakikada bir plaja giden 5 numaralı dolmuşlara şehrin birçok yerinden binebilirsiniz. Ayrıca merkezde çok sayıda taksi durakları da bulunmaktadır.
Plaj 24 saat polis kamerasıyla gözetim altında tutulmaktadır. Ayrıca yaz aylarında plajda, plaj polisleri de görev yapmaktadır. Yabancı dil bilen bu polisler yerli ve yabancı turistlerin yaşayabilecekleri olası problermleri önlemeye çalışırlar.