Kirazlı Köyü Kuşadası’na 10 km uzaklıkta bulunan eski bir köydür. Başlarda toprak altında çok fazla küp çıkmasından dolayı Küplüce adını almıştır. Daha sonra ise çok verimli topraklara sahip olduğu için ‘Akça Ova’ adını aldı. Bu çok verimli topraklarda çok güzel kiraz ağaçları yetiştirilmeye başlandıktan sonra ise Kirazlı Köyü adını aldı ve hala bu adla anılıyor.
Doğayla iç içe yeşilin her tonunu içinde barındıran temiz havaya sahip bu köyde köy halkı tarım faaliyetleriyle geçimini sağlamaktadır. Başlıca önemli tarım ürünleri kiraz, üzüm, zeytin ve incirdir ve bunun yanında birçok sebze meyve kolaylıkla yetiştirilebilir. Tertemiz havasıyla köyün hemen yanıbaşında başlayan dağlarda yürüyüş yapmak, yaban çileği, yaban mersini, yaban armudu, böğürtlen, kızılcık gibi doğal ürünler ve adaçayı, kekik gibi otlar toplamak şehir hayatına alışmış insanlar için cazbedici özelliktedir. Dağlarında 2.500 çeşit bitkinin bulunduğu söylenir. Ayrıca köye 4 km uzaklıkta Türkiyenin en büyük 2. Mağarası olan Aslanlı Mağarası bulunmaktadır.
Köy, merkezinde evlerin bulunduğu, çevresinde ise köylülerin sahip olduğu tarlalarının oluşturduğu bir şehilde yerleşim alanına sahiptir. İki kattan yüksek evlerin olmadığı köyde evler genelde müstakil ve kendisine ait bahçeleri olan küçük köy evleridir. Ve bu evlerin bahçesinde köylüler tavuk, koyun, inek gibi hayvanlar besler ve bunlardan elde ettikleri doğal ürünlerle beslenirler.
300 haneye sahip bu şirin köyde ekolojik tarım da yapılmaktadır. Pazar günleri Ekolojik Pazarda köy halkının organik olarak ürettiği ekolojik sertifikalı ürünler satışa sunulmaktadır. Bununla beraber yaz aylarında yol boyunca tezgahlarda köylüler kendi ürünlerini de satmaktadır. Sırf bu yüzden bile yolunu uzatıp Kirazlı Köyü’nden geçen birçok insan vardır.