Dilek Yarımadası’nda bulunan Kuşadası Milli Parkı, Türkiye’nin ve dünyanın eşsiz doğal alanlarından bir tanesidir. Yaklaşık 28 hektar alana sahip olan Milli Park hem bitki hem de hayvan çeşitliliği açısından son derece zengindir ve gerek ulusal gerekse uluslararası alanda koruma altına alınmıştır. Tertemiz koy ve plajları mavi bayrakla ödüllendirilmiştir. Ayrıca piknik yapabileceğiniz alanlar da mevcuttur. Milli Parka geldiyseni yaban domuzlarıyla karşılaşmanız muhtemeldir çünkü insanlardan korkmazlar hatta onlardan yiyecek isterler.Ormanın yeşili ve denizin mavisiyle bütünleşmiş bu alan, her yıl yaklaşık olarak 700 bin yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmetedir. Ziyaretçiler günübirlik giriş yaptıkları Milli Parkta ister serin suların ve güneşin tadını çıkarabilir, ister yürüyüş parkurlarında uzun yürüyüşler yapabilir, ya da etrafı seyredalıp manzaranın tadını çıkarabilirler.
Ayrıca, Dilek Yarımadası Milli Parkı dünyada Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm eşsiz bitkilerin doğal olarak bir arada görüldüğü botanik bahçeye sahiptir. Ayrıca yarımadada bulunan yırtıcı kuşlar ve vahşi hayvanlar, dağlık arazisi ve su altı zenginlikleri bu alanın diğer bir önemli doğal zenginliklerindendir.Milli Parkta 95 familyaya ait 804 adet bitki türü belirlenmiştir ve bu bitkilerden 6 tanesi dünyada sadece burada görünen endemik bitki türleridir.
Milli Parkta Akdeniz maki florasının hemen hemen bütün bitki türlerinin en canlı ve sağlıklı örnekleri yer almaktadır. Milli park, Kuzey Anadolu ormanlık yörelerine özgü Anadolu Kestanesinin en güneye indiği, ülkemizde birkaç yerde bulunan Kartopu’nun, Finike Ardıcı’nın, Melez Pırnal Meşesi’nin ve Dallı Servi’nin küçük orman toplulukları meydana getirerek yetiştiği tek yerdir.